System składowania akumulacyjnego palet, do którego zaliczane są regały typu push-back, znacząco zwiększa pojemność magazynu i ogranicza czas obsługi jednostek ładunkowych. Z jakimi jeszcze zaletami wiąże się wprowadzenie regałów przepływowych do magazynu, a w szczególności regału push back?
Regały przepływowe — definicja
Jest to system składowania, który umożliwia optymalizację przepływu towarów w magazynach i zakładach produkcyjnych. Regały przepływowe są wyposażone w obrotowe rolki, dlatego często mówi się, że są to rolkowe regały.
Towary znajdujące się na półkach są przesuwane pod wpływem sił ciężkości, dlatego mówi się również na nie, że są regałami przepływowymi grawitacyjnymi.
Jak działają regały rolkowe?
Konstrukcja opiera się na lekko pochylonych półkach wyposażonych w rolki lub taśmy transportujące, po których mogą przemieszczać się palety, pojemniki oraz kartony. Przedmioty mogą przemieszczać się grawitacyjne, dlatego nie ma konieczności manualnego przenoszenia towarów. Ich ruch jest płynny. W magazynie można wykorzystać zasadę FIFO, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło.
Tego typu regały najczęściej znajdują zastosowanie w magazynach wymagających efektywnych operacji, skrócenia czasu dostępu do towarów, a także minimalizacji błędów ludzkich podczas obsługi towarów.
Rodzaje regałów grawitacyjnych
Dostępne są dwa rodzaje regałów grawitacyjnych: regały przepływowe grawitacyjne oraz regały push back.
Regały przepływowe — rodzaje regałów przepływowych grawitacyjnych
Towary umieszczane są z jednej strony, a odbierane z drugiej. Do obsługi wykorzystywana jest zasada FIFO. Zarządzanie produktami jest sprawne, a pomyłki przy ich odbiorze są ograniczone do minimum.
Regały paletowe przepływowe grawitacyjne efektywnie wykorzystują powszechne prawo fizyki. Każda konstrukcja składa z ciągu grawitacyjnego przenośników rolkowych, które tworzą kanały rozdzielcze. Układ rolek sprawia, że palety przesyłają się samoczynnie od punktu załadunku do punktu odbioru. Gdy pierwsza zostanie odebrana, kolejna przesuwa się.
Regały tego typu mogą posiadać system automatycznego przesuwania półek wewnątrz kanałów. Dostępne są dwa warianty:
- regały przepływowe z napędem wymuszonym,
- regały przepływowe z napędem częściowo wymuszonym.
Dzięki temu, że do magazynu zostanie wprowadzony ten typ regału, możesz skutecznie rozdzielić przyjęcie i wydawanie towarów, a to ograniczy pomyłki. Minimalizowany jest również wysiłek związany z przemieszczaniem palet na regałach. Skracana jest również odległość w ramach transportu wewnętrznego.
Regały typu push back
Zarządzane są zgodnie z zasadą LIFO, czyli ostatnie weszło, pierwsze wyszło. Produkty są ładowane i odbierane po tej samej stronie konstrukcji. Grawitacyjne przenośniki rolkowe tworzą kanały rozdzielcze. Tory w konstrukcji są pochylone o ok. 3–5%, a to powoduje, że kolejne palety samoistnie przemieszczają się do tyłu. Każda paleta, która zostaje dołożona, przesuwa już składowane jednostki.
Palety mogą również samoistnie przesuwać się do wyładunku, popychając towary z tyłu do przodu. Dostęp do towarów jest ułatwiony i nie ma konieczności sięgania na koniec regału.
Stosując regały push back w magazynie, możesz optymalnie wykorzystać przestrzeń magazynową, zwiększyć efektywność pracy obiektu, a także elastycznie rozbudować przestrzeń logistyczną. Mogą pracować w szerokim zakresie temperatury od -30ºC do +40ºC. Elementy, takie jak blokady, odbojniki czy centrowniki palet pozwalają wykonywać operacje pobierania i odkładania w sposób łatwy i bezpieczny. Nie ma również konieczności stosowania skomplikowanych prac konserwacyjnych, a elementy składowe odznaczają się trwałością i wytrzymałością.
Obsługa regałów odbywa się z pomocą wózków widłowych. Układanie odbywa się w kierunku wzdłużnym.
Gdzie najczęściej są wykorzystywane regały typu cart push back?
- Magazyny o średniej rotacji zapasów — charakteryzują się obsługą co najmniej dwóch palet przypadających na jednostkę asortymentową.
- Magazynowanie partiami — w każdym kanale można składować inną jednostkę, ze względu na ich niezależność. Znacząco ułatwia to zarządzanie partiami towarów.
- Magazyny z kontrolowaną temperaturą — maksymalnie wykorzystując przestrzeń użytkową i wydzielając na niewielkim obszarze dużą ilość miejsc do składowania, można zaoszczędzić energię elektryczną, w celu utrzymania pożądanej niskiej tempreratury, np. w chłodniach i mroźniach.
- Bufor skompletowanych zamówień — regały push back można wykorzystać w strefie buforowej magazynu, w której zamówienia gotowe do wysyłki są tymczasowo składowane.
Regał paletowy przepływowy grawitacyjne a regały push back
Główną różnicą występującą między tymi dwoma rodzajami regałów grawitacyjnych jest metoda zarządzania zapasami. W przypadku regałów push back towary są dostępne tylko z jednego korytarza roboczego, dlatego obsługuje się je zgodnie z zasadą LIFO. Regały przepływowe grawitacyjne posiadają oddzielne korytarze do pobierania i odkładania jednostek ładunkowych. Zarządzanie towarami odbywa się zgodnie z zasadą FIFO.
Wybierz najkorzystniejsze dla swojego magazynu rozwiązanie, które zwiększy jego wydajność, będzie solidne i niezawodne przez długi czas.