Regał-System
Regał-System

Jak wybrać regały do magazynu — poradnik

Strona główna » Jak wybrać regały do magazynu — poradnik

Efektywne zarządzanie przestrzenią magazynową polega na prawidłowym dobraniu wyposażenia, a podstawowym są przede wszystkim regały magazynowe. Muszą zapewnić bezpieczną przestrzeń składowania i optymalny przepływ towarów. Przedstawiamy wskazówki, jak dokonać przemyślanego wyboru.

Rodzaj obsługiwanych towarów

W zależności od tego, jaki rodzaj towarów obsługuje Twój magazyn, powinieneś wybrać dedykowane do nich regały. Do magazynu zarządzającego ciężkimi towarami najlepsze będą regały paletowe. Natomiast na regałach półkowych możesz układać lekkie i mniejsze produkty. 

Analizując obsługiwany asortyment, możesz dopasować konstrukcję do potrzeb i zadbać o bezpieczne składowanie.

Rotacja towarów

Zamówienia do Twojego magazynu napływają każdego dnia? Rotacja towarów jest bardzo duża, a bezpośredni dostęp do poszczególnych jednostek ładunkowych najważniejszy? Wybierz regały półkowe, które pod tym względem są nieocenione. Natomiast paletowe regały przemysłowe znacznie lepiej sprawdzą się do obsługi bardzo dużej ilości towarów składowanych na nich przez dłuższy czas. 

Ilość przestrzeni magazynowej

Prawidłowo rozmieszczone regały w magazynie, idealnie wykorzystujące dostępną przestrzeń magazynową to podstawa profesjonalnego zarządzania. Przed złożeniem zamówienia zorientuj się, jaką powierzchnię możesz przeznaczyć na składowanie towarów. Idealnym wyborem do wielu obiektów magazynowych są regały wysokiego składowania. Wykorzystują maksymalnie wysokość obiektu. Często są jedynym słusznym wyborem dla rozwijających się biznesów. 

Bezpieczeństwo

Wybieraj wyłącznie systemy magazynowe od renomowanych dostawców, spełniające rygorystyczne normy bezpieczeństwa i jakości. Muszą posiadać certyfikaty CE, a także wpisywać się w Polskie Normy. 

W celu podwyższenia bezpieczeństwa w swoim magazynie, regały warto wzbogacić o akcesoria, takie jak odbojnice, siatki i inne osłony. Zapewnisz w ten sposób bezpieczeństwo swoim pracownikom, zabezpieczysz konstrukcje przed uszkodzeniami, a towary przed zniszczeniem. 

Zaplanuj inwestycję w regały systemowe

Sprzedaż regałów magazynowych jest aktualnie realizowana przez wiele firm. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zrób rekonesans, zapoznaj się z różnymi ofertami. Myśl również przyszłościowo i nie kupuj regałów, które sprawdzą się wyłącznie na teraz. Zastanów się, w jakim kierunku rozwija się Twoja firma. Możesz oszczędzić sobie wielu problemów, jeżeli już teraz kupisz regały, które można rozbudowywać. W każdej chwili zyskasz dodatkowe miejsce do składowania, jeżeli potrzeby firmy zwiększą się dynamicznie. 

Budżet wiele powie o Twoich możliwościach

Planować można wiele, ale dla części przedsiębiorców bardzo dużym ograniczeniem jest budżet. Jeżeli jest on mocno ograniczony, a Twoje potrzeby pod względem regałów magazynowych bardzo duże, możesz postawić na konstrukcje używane, ale wyłącznie bezpośrednio od producenta. Otrzymasz pełną dokumentację techniczną oraz pewność, że systemy przeszły przeglądy i są bezpieczne w użytkowaniu.

Nie zapominaj, że kupując niższej jakości regał do magazynu, sprowadzasz na siebie wyłącznie problemy. Konstrukcja nie będzie stabilna i bezpieczna w obsłudze, a to grozi poważnym wypadkom. 

Najczęściej wybierane do magazynów regały — przegląd

Wybór odpowiednich regałów do magazynu jest sprawą trudną, ale biorąc pod uwagę powyższe kwestie, możesz dokonać dobrego wyboru. Poniżej prezentujemy najczęściej kupowane regały do magazynu.

Regały półkowe

Przystosowane są do obsługi ręcznej i przechowywania małogabarytowych ładunków. Towary są składowane najczęściej w opakowaniach jednostkowych, zbiorczych i transportowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w małych magazynach.

Regały paletowe

Służą do obsługi towarów spaletyzowanych. Ich podstawowym typem są regały statyczne rzędowe wyróżniające się prostą konstrukcją składającą się z pionowych ram i poziomych trawersów. 

Regały wspornikowe

Jest to regał magazynowy przeznaczony do obsługi długich elementów, takich jak m.in. belki, rury, profile stalowe. Modułowa konstrukcja powoduje, że można budować ciągi o dowolnej długości. Nie jest problematyczna również modyfikacja poziomów składowania. 

Ostatnie wpisy blogowe