Dostosowanie do potrzeb regałów magazynowych jest kluczowe dla sprawnej i bezpiecznej realizacji procesów logistycznych. Jeżeli do obsługi są towary niestandardowe, o nietypowych kształtach i wymagające szczególnych warunków przechowywania, warto zainwestować w regały specjalizowane. Oto ich charakterystyka.
Co to są regały specjalizowane?
Regał specjalizowany to konstrukcja zaprojektowana z myślą o specjalnych potrzebach przechowywania ładunków nietypowych, których kształt oraz rozmiar nie dają możliwości umieszczenia na standardowych systemach składowania.
Tak naprawdę regałem specjalizowanym może być każda konstrukcja dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz taka, która poprzez zastosowanie dodatkowych elementów wyposażenia umożliwia obsługę nietypowych ładunków.
Jakie towary można składować na regałach specjalizowanych?
Regały specjalizowane są przystosowane do obsługi:
- ładunków o nietypowych kształtach m.in. w branży motoryzacyjnej, metalowej i meblowej;
- obszernej dokumentacji m.in. w archiwach, szpitalach i bankach;
- drobnych elementów luzem m.in. w branży elektrycznej i narzędziowej;
- próbek kontroli jakości w zakładach kosmetologicznych i sektorze spożywczym;
- leków i szczepionek w laboratoriach, przemyśle chemicznym oraz w aptekach.
Rodzaje regałów specjalizowanych
Formalna klasyfikacja wyróżnia dwa typy regałów specjalizowanych: obrotowe oraz okrężne. Oto ich cechy charakterystyczne.
Regały specjalizowane obrotowe
Stanowią automatyczne rozwiązanie, które opiera się na ruchu półek w pionie po eliptycznie ułożonym torze, w celu dostawy towarów do określonych osób. Przemieszczanie wewnątrz konstrukcji może odbywa się zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub w odwrotnym kierunku. Sposób dostawy można dostosować do odległości położenia ładunku od operatora. Umożliwia to skrócenie czasu oczekiwania pracownika przy oknie dostępowym i zapewnia bezpieczeństwo pracy.
Każdy regał obrotowy jest wyposażony w system identyfikacji ładunków oraz kontroli warunków otoczenia wewnątrz konstrukcji. To znacząco ułatwia proces odkładania i pobierania ładunków, a także przekłada się na możliwość ciągłego monitorowania stanów magazynowych.
Regały specjalizowane okrężne
System zakłada poruszanie gniazdem kolumn wokół horyzontalnych osi obrotu. Najpopularniejszą formą tej konstrukcji są regały karuzelowe. Działają automatycznie, a ruch półek odbywa się w obrębie eliptycznego toru. Ładunek trafia do pracownika najkrótszą możliwą drogą.
Dobrym pomysłem jest wzbogacenie regałów okrężnych o dedykowane oprogramowanie. Magazyn zyskuje wsparcie przy inwentaryzacji, a także bieżącej kontroli nad składowanymi jednostkami.
Twój magazyn obsługuje nietypowe ładunki? Postaw na regał specjalizowany
Regały specjalizowane umożliwiają stworzenie zabudowy magazynowej dostosowanej do obsługi nietypowych ładunków. Spełniają oczekiwania przedsiębiorców z różnych branż do wykonywania zaawansowanych działań kompletacyjnych. W ich przypadku działa metoda „towar do człowieka”. W magazynie działają ergonomiczne stanowiska pracy, bez przemieszczania się pracowników, co ma wpływ na podwyższenie bezpieczeństwa.
Najlepiej specjalizowane regały działają wraz z systemem zarządzania WMS, ze względu na stały nadzór nad składowanym asortymentem. Magazyn zyskuje pomoc w monitorowaniu zapasów oraz inwentaryzacji. Dostęp do wszystkich jednostek jest bardzo szybki, co skraca czas kompletowania zamówienia. Trzeba podkreślić, że ten typ konstrukcji jest również kompaktowy i wykorzystuje dostępną wysokość pomieszczenia, dlatego na niewielkiej powierzchni można pomieścić dużą ilość asortymentu. To rozwiązanie jest w stanie sprostać nieustannie zmieniającym się potrzebom współczesnych właścicieli magazynów.