Regał-System
Regał-System

Regały stałe — definicja, podział, zastosowanie

Strona główna » Regały stałe — definicja, podział, zastosowanie

Dostępnych jest wiele rodzajów regałów, jakie możesz wprowadzić do magazynu. Jednymi z najstarszych i najpopularniejszych są regały stałe, czyli statyczne. Czym się wyróżniają?

Regał stały — definicja

Regał stały to konstrukcja, której podpory nośne nie zmieniają swojego położenia podczas składowania asortymentu. Mogą być związane lub niezwiązane z podłożem. Znajdują zastosowanie w wielu magazynach.

Podział regałów stałych

Regał stały ramowy

Jego charakterystyczną cechą jest układ ramowy, w którego skład wchodzą powtarzające się elementy.

Regał stały ramowy przepływowy

Jednostka ładunkowa jest przemieszczana poprzez wykorzystanie sił grawitacyjnych lub w inny wymuszony sposób, po specjalnych bieżnikach nośnych. To właśnie również na nich odbywa się składowanie ładunków.

Powiązane usługi

Regały archiwalne
Regały paletowe używane

Regał stały wspornikowy

Jego cechą charakterystyczną jest budowa obejmująca powtarzające się słupy z ramami wspornikowymi lub z podporami wspornikowymi.

Regał wsporczy

Inaczej nazywany samonośnym. Jest to regał ramowy przystosowany do składowania zróżnicowanego asortymentu. Stanowi konstrukcję nośną ścian lub dachu obiektu magazynowego.

Regał zblokowany

Jest to regał stały wspornikowy z podporami wspornikowymi, dodatkowo zblokowany. Wyróżnia się wielkogabarytową, zwartą budową. Umożliwia wjazd do jego wnętrza środka transportowego, a także na składowanie bardzo dużej ilości paletowych jednostek ładunkowych w każdym z gniazd.

Regały stałe ramowe półkowe

Umożliwiają obsługę towarów o niewielkich gabarytach. Konstrukcja opiera się na poprzeczkach nośnych, na których umieszczane są półki.

Regały stałe ramowe a przepisy

Stan techniczny i sposób wykorzystania regałów w magazynie regulują w Polsce konkretne przepisy. Najważniejszymi są:

  • art. 207 Kodeksu Pracy — bezpieczeństwo i higiena warunków pracy, o jakie musi zadbać pracodawca;
  • art. 215 Kodeksu Pracy — dotyczy wykorzystania urządzeń oraz maszyn w sposób zapewniający bezpieczeństwo pracownikom;
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26. września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak wybrać odpowiednie regały ramowe bezpółkowe, półkowe, paletowe i inne?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, jakie stałe regały ramowe zagoszczą w Twoim magazynie, warto prześledzić ilość i parametry najczęściej obsługiwanych ładunków, a także warunki, w jakich muszą być przechowywane. Na uwagę zasługuje również przypuszczalne obciążenie, jakie będzie musiała znieść konstrukcja.

Należy zdecydować, czy konieczny będzie bezpośredni dostęp do każdej jednostki, a jeśli nie, to czy aktualny asortyment umożliwia składowania blokowe, czyli najczęściej odbywające się bezpośrednio na posadzce.

Decyzję, jakie regały stałe ramowe bezpółkowe czy półkowe, paletowe czy wspornikowe zagoszczą w Twoim magazynie, warto podjąć już na etapie projektowania obiektu. Przy wyborze konkretnego rodzaju, warto posiłkować się wsparciem wykwalifikowanego specjalisty od logistyki magazynowej. Poznasz dzięki temu zalety i wady każdego systemu.

Ostatnie wpisy blogowe