Regały magazynowe odgrywają bardzo ważną rolę w logistyce i efektywnym zarządzaniu obiektem. Ważne jest, aby postawić na konstrukcje solidne, dopasowane pod względem systemu składowania do obsługiwanych jednostek ładunkowych. W tym celu należy poznać rodzaje regałów, aby dokonać przemyślanego wyboru.
Czym są regały magazynowe?
Regał magazynowy to konstrukcja umożliwiająca przechowywanie i organizowanie różnego rodzaju produktów w magazynie, centrum logistycznym, sklepie i innych miejscach. Umożliwia efektywne zarządzanie przestrzenią składowania.
W standardzie regały magazynowe są wykonane z metalu. Posiadają pionowe słupy oraz poziome belki nośne lub półki, na których umieszczany jest towar. Konstrukcję można dopasować do rodzaju obsługiwanych ładunków i wykorzystywanych metod składowania.
Regały magazynowe — rodzaje
Regały podzielone są na kilka kategorii, w zależności od przyjętych kryteriów. Poniżej prezentujemy podstawowy podział.
Rodzaje regałów statycznych
Podstawowe regały znajdujące zastosowanie w niemal każdym magazynie i miejscach składowania. Konstrukcja opiera się na pionowych słupach, czyli ramach i poziomych belkach. Całość jest stabilna i umożliwia obsługę różnych przedmiotów, przede wszystkim palet, skrzynek, pojemników i asortymentu składowanego bezpośrednio na półkach.
Regały paletowo-rzędowe
Umożliwiają składowanie i przechowywanie towarów na paletach. Dają możliwość składowania jednogniazdowego, jak i wielogniazdowego.
Regały wjezdne
Inaczej drive-in lub drive through. Jednostki towarowe są umieszczane na głębokość, na specjalnych szynach nośnych, z których powstają kanały do składowania towarów. Towary są obsługiwane przez wózki widłowe, które wjeżdżają do kanału, dokonując ich załadunku i rozładunku.
Regały półkowe
Ich podstawą są ramy pionowe oraz poziome półki. Umożliwiają obsługę mniejszych towarów, artykułów w kartonach lub innych opakowaniach.
Regały wspornikowe
Konstrukcja opiera się na pionowych słupach, do których mocowane są wsporniki nośne. Umożliwiają obsługę towarów dłużycowych.
Rodzaje regałów magazynowych dynamicznych
Towary są obsługiwane automatycznie lub przesuwane siłami grawitacji. Umożliwiają dobre zagospodarowanie przestrzeni magazynowej. Usprawniają wiele operacji logistycznych.
Regały przepływowe
Ładunki znajdują się na pochyłych łożach rolkowych. Przemieszczają się dzięki siłom grawitacji. Jednostki są dodawane z jednej strony regału, a odbierane z drugiej. Towary są obsługiwane zgodnie z zasadą FIFO, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło.
Regały kanałowe
Inaczej Pallet Shuttle. Odmiana regałów wjezdnych, ale tutaj towary są lokowane w głębi regału przy wykorzystaniu pojazdów automatycznych. Produkt umieszcza się na początku kanału, a następnie jest przesuwany na szynach nośnych.
Regały przesuwne
Seria regałów rzędowych zamontowanych na specjalnych wózkach jezdnych umieszczonych na prowadnicach w posadzce. Regały przesuwają się wzdłuż nich, otwierając dostęp do konkretnych sekcji i półek. Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do konkretnego regału, pozostałe należy przesunąć, a dzięki temu powstaje przejście.
Rodzaje regałów magazynowych a koszt ich zastosowania
Bardzo istotną kwestią, oprócz rodzajów regałów magazynowych, która interesuje inwestora, jest koszt zakupu. Jest on uzależniony od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć:
- rodzaj regałów,
- rozmiar konstrukcji,
- materiał użyty do produkcji,
- dodatkowe funkcje i akcesoria,
- lokalizacja,
- dostawa.
Zaletą firm zajmujących się sprzedażą regałów magazynowych jest to, że zapewniają wykonanie konstrukcji na indywidualne zamówienie. To sprawia, że regały w magazynie można dostosować pod względem specyficznych wymagań. Warto na to postawić, ze względu na maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, jak i usprawnienie procesów logistycznych.
Zanim złożysz zamówienie na regały magazynowe, warto skonsultować się z dostawcą, w celu zdobycia informacji, czy wybrane rozwiązania w pełni zrealizują Twoje potrzeby. Dodatkowo poznasz koszt całej inwestycji.