Zarządzać ładunkami w magazynie można na różne sposoby, a jednym z popularniejszych systemów jest składowanie blokowe. Warto poznać jego zalety i wady, aby sprawdzić, czy jego specyfika jest dostosowana do Twoich potrzeb.
Składowanie blokowe — definicja
Ten sposób składowania towarów opiera się na układaniu towarów w stosy w formie palet, kartonów lub luzem, jeden na drugim. Nie są do tego potrzebne regały magazynowe, a towary układane są bezpośrednio na posadzce. Istotne jest, aby zastosować ten system wyłącznie w stosunku do wytrzymałych jednostek ładunkowych, tak aby ciężar nie spowodował strat w asortymencie.
Składowanie blokowe w magazynie nie sprawdza się zawsze, szczególnie nie jest odpowiednie dla delikatnych przedmiotów.
Blokowy system do magazynu możesz wprowadzić również z pomocą regałów magazynowych. To rozwiązanie jest o wiele bardziej efektywne, ponieważ pozwala przechowywać różnego typu ładunki. Można również utrzymać wysoki poziom bezpieczeństwa w magazynie.
W blokowym systemie składowania wykorzystać można następujące regały magazynowe:
- regały wjezdne — umożliwiają wjechanie wózków widłowych wraz z towarem w głąb systemu regałowego. Zapewniają łatwy dostęp do palety;
- regały przepływowe — tunele regałowe są wzbogacone o rolki transportowe, które zapewniają zarządzanie asortymentem zgodnie z metodą FIFO, czyli pierwsze weszło, pierwsze wyszło;
- regały satelitarne — palety są transportowane na zdalnie sterowanej platformie samojezdnej, która porusza się po szynach nośnych.
Składowanie blokowe — wady i zalety
Warto poznać wady i zalety składowania blokowego, aby zdecydować, czy jest to rozwiązanie odpowiednie do Twojego magazynu. W wielu sytuacjach przynosi korzyści, ale nie sprawdza się zawsze.
Zalety składowania blokowego
- Nie trzeba inwestować w regały magazynowe, dlatego koszty początkowe można ograniczyć do minimum.
- Ładunki układane jeden na drugim umożliwiają efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Zajmują one mniej miejsca niż palety ustawiane luzem.
- Ładunki są układane zgodnie z kategoriami, dlatego bez trudu udaje się znaleźć potrzebną jednostkę.
Wady składowania blokowego
- Ograniczenie wysokości składowania, ponieważ nie można tworzyć zbyt wysokich stosów. Grozi to brakiem ich stabilności.
- Ładunki należy dobierać pod względem nośności. W związku z tym, że towary leżą jeden na drugim, nie jest to odpowiedni typ składowania dla ładunków delikatnych i kruchych.
- Występuje bardzo duże ryzyko wypadku lub uszkodzenia towarów, szczególnie gdy zostanie niewłaściwie dobrana nośność. Wypadki zdarzają się również wtedy, gdy powstały stos jest niestabilny. Największe zagrożenie występuje w miejscach, w których przemieszczają się wózki widłowe.
Składowanie blokowe w Twoim magazynie
Gdy decydujesz się na sposób zarządzania ładunkami w magazynie, zawsze musisz wziąć pod uwagę zalety i wady. Dzięki temu szybko odnajdziesz odpowiedź na pytanie, czy składowanie blokowe w magazynie, w Twoim przypadku jest opłacalne i w ogóle możliwe.