Usługi magazynowe są niezbędne do utrzymania płynności operacji. Dotyczą szerokiego zakresu działań. Ułatwiają zarządzanie zapasami oraz wspierają łańcuch dostaw. Zapewniają dostęp do kompleksowych rozwiązań, dzięki którym firma może dostosować się do zmiennych potrzeb rynkowych. Korzystając z usług magazynowych, przedsiębiorca może skupić się na rozwoju swojej działalności.
Co to są usługi magazynowe?
Usługi magazynowe obejmują kompleksowy zestaw działań logistycznych wspierających zarządzanie zapasami. Dotyczą transportu, składowania, zarządzania stanem magazynowym, przeładunku czy pakowania ochronnego. Umożliwiają skuteczny odbiór i transport towarów, ich rozpakowywania, kontrolę jakości. Przyspieszają realizację zamówień w modelu B2B oraz B2C.
Ponadto, usługi dedykowane dla magazynu obejmują również logistykę odwróconą, mycie pojemników wielokrotnego użytku, klasyfikowanie towarów, dodawanie ulotek i gratisów, drukowanie i etykietowanie, obróbkę powierzchni, paletyzowanie, owijanie i zabezpieczanie towarów.
Dostępne są różnorodne usługi magazynowania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Są nieocenionym wsparciem dla firm, które chcą zwiększyć efektywność operacji i zminimalizować ryzyko dotyczące zarządzania zapasami.
Podstawowy zakres usług magazynowych
W ramach usług magazynowych świadczone są:
- transport towarów,
- składowanie towarów,
- zarządzanie zapasami,
- przeładunek,
- pakowanie ochronne,
- konfekcjonowanie,
- etykietowanie,
- paletyzowanie,
- przechowywanie w warunkach chłodniczych.
Usługi dodane VAS w magazynach
Usługa magazynowania o wartości dodanej, czyli VAS (Value Added Services) sprawia, że towary znajdujące się w magazynie zyskują na wartości. Wykonywane są wobec nich różne czynności dodatkowe. Przede wszystkim dotyczą one konfekcjonowania, etykietowania, montażu, sortowania, pomiarów, kompletowania w opakowaniach zbiorczych czy naprawy uszkodzeń.
Usługa VAS sprawia, że towar nie tylko jest bezpiecznie składowany na półkach, ale również przygotowywany do dalszej dystrybucji. To zwiększa jego atrakcyjność oraz funkcjonalność. Ten zakres działań należy traktować jako narzędzie strategiczne, które przekłada się na konkurencyjność firmy. Aktualnie usługi VAS są nieodłącznym elementem strategii logistycznej, ponieważ wspierają efektywność operacji i budują lojalność klientów.
Najważniejszymi działaniami, które zwiększają wartość towarów i optymalizują procesy logistyczne, są:
- konfekcjonowanie — przygotowywanie towarów do sprzedaży poprzez pakowanie w zestawy lub opakowania zbiorcze;
- etykietowanie — na produktach są umieszczane niezbędne informacje takie, jak m.in. data ważności, kod kreskowy, skład produktu.
Innym rodzajem usługi VAS jest fullfilment, czyli kompleksowa obsługa zamówienia. Obejmuje magazynowanie, kompletację, pakowanie i wysyłkę towarów. Zapewnia płynność i efektywność procesu realizacji zamówień zarówno w modelu B2B, jak i B2C. Sprawia, że w magazynie może obowiązywać logistyka odwrócona, a zarządzanie zwrotami i obsługa zamówień przez internet dobywają się bez żadnych problemów.
Specjalistyczne usługi magazynowania
Najczęściej korzystają z nich firmy obsługujące towary wymagające specjalnego traktowania. Oferują unikalne rozwiązania umożliwiające skuteczne zarządzanie zapasami. Jednocześnie minimalizują ewentualne straty. Specjalistyczne usługi magazynowania znajdują zastosowanie w:
- magazynach z kontrolowaną temperaturą — są to miejsca, gdzie działają zaawansowane systemy chłodzenia lub ogrzewania, w celu zapewnienia optymalnych warunków do przechowywania towarów. Składowane są w nich przede wszystkim leki, żywność, chemikalia;
- magazynach farmaceutycznych — muszą spełniać rygorystyczne normy sanitarne, w celu zapewnienia bezpiecznego przechowywania leków i materiałów medycznych. Poza kontrolą temperatury i wilgotności, niezbędne jest również monitorowanie czystości powietrza i ochrona przed zanieczyszczeniami,
- magazynach z bezpyłowymi posadzkami — są to obiekty ograniczające ilość pyłów, w których mogą być składowane towary wrażliwe na zanieczyszczenia. Są dostosowane do potrzeb branży farmaceutycznej, elektronicznej, kosmetycznej, jak i produkcji żywności,
- magazynach z certyfikatem weterynaryjnym — umożliwiają przechowywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Sprawdzają się w branżach spożywczych, farmaceutycznych oraz weterynaryjnych. Umożliwiają przechowywanie towarów zgodnie z rygorystycznymi przepisami,
- składach celnych — umożliwiają tymczasowe przechowywanie towarów, zanim przejdą odprawę celną. Firmy nie muszą natychmiast uiszczać opłat celnych i podatkowych, co jest korzystne w przypadku dużych partii towarów lub mających bardzo dużą wartość. Świadczone tu usługi obejmują zarówno składowanie asortymentu, jak i zarządzanie nim. Towar jest zabezpieczany przed niekorzystnymi warunkami, w celu zapewnienia jego wysokiej jakości. Jest równie przygotowywany do dalszej dystrybucji. Minimalizuje to ryzyko opóźnień w odprawie celnej,
- składy podatkowe — zajmują się obsługą towarów akcyzowych, czyli np. napojów alkoholowych. Obiekty tego typu są nadzorowane przez służby celne, a to zapewnia prawidłowe przechowywanie produktów. W składach podatkowych świadczone są usługi magazynowania takie, jak przechowywanie wyrobów bez natychmiastowego uiszczania podatków, optymalizacja procesów logistycznych, zarządzanie zapasami oraz ograniczenie ryzyka związanego z nieprzewidzianymi kosztami.
Korzyści z outsourcingu usług magazynowych
Outsourcing usług magazynowych ma pozytywny wpływ na efektywność operacji logistycznych, ale także gwarantuje elastyczne podejście do zmieniającej się sytuacji rynkowej. Aktualnie dostępne jest bardzo szerokie wsparcie, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej firmy. To przekłada się na usprawnienie procesów logistycznych oraz redukcję kosztów operacyjnych.
Korzystając z profesjonalnych usług magazynowych, przedsiębiorca zyskuje pełną kontrolę nad przepływem towarów, co pozwala na szybkie realizowanie zamówień. Firma może rywalizować z konkurencją poprzez uporządkowaną działalność.