Prostym i niezawodnym sposobem przechowywania towarów w magazynie niewątpliwie są regały półkowe. Co je wyróżnia? Jaka jest ich budowa? Sprawdź!
Regały półkowe – czym są?
Konstrukcja opiera się na metalowej ramie oraz przymocowanych do niej półek. Regał jest prosty w obsłudze i montażu, przystosowany przede wszystkim do obsługi drobnych elementów w pojemnikach. Płytkie półki umożliwiają ekspozycję towary i bezproblemowy do nich dostęp. Obsługa odbywa się głównie ręcznie.
Jeżeli magazyn decyduje się na zamówienie regałów z głębokimi półkami, zwykle są one wysuwane, aby maksymalnie ułatwić sięganie po wszystkie zgromadzone towary.
Najpopularniejsze rodzaję metalowych regałów półkowych
- Regały półkowe stałe – posiadają stałe półki przymocowane do poziomych słupów. Konstrukcja jest prosta. Umożliwiają przechowywanie mniejszych przedmiotów, narzędzi i zapasów.
- Regały półkowe kątownikowe – posiadają dodatkowe wzmocnienia w postaci kątowników na każdej półce. Ma to wpływ na nośność i stabilność konstrukcji. Są w stanie obsługiwać większy ciężar.
- Regały półkowe z przegrodami – przydatne, gdy do magazynowania są mniejsze przedmioty lub dokumenty.
- Regały półkowe z płynnym systemem wysuwu – posiadają system prowadnic umożliwiający płynne wysuwanie półek na zewnątrz. Dostęp do towarów na głębszych poziomach jest ułatwiony.
- Regały półkowe do ciężkich ładunków – specjalnie zaprojektowane konstrukcje umożliwiają przechowywanie cięższych lub większych przedmiotów. Konstrukcja jest wzmocniona, z możliwością regulacji półek.
- Regały półkowe z regulowanymi półkami – każdą półkę pod względem wysokości można dostosować do rozmiaru przechowywanych produktów
- Regały półkowe z przesuwnymi drzwiczkami – skutecznie chronią przedmioty przed kurzem lub dostępem nieupoważnionych osób.
- Regały półkowe z metalową kratką – sprawdzają się przy przechowywaniu przedmiotów wymagających dobrej wentylacji. Najczęściej są wykorzystywane przez branże chemiczne i produkujące materiały łatwopalne.
- Regały półkowe do archiwów – umożliwiają wygodne przechowywanie dokumentów, aktywów i innych materiałów biurowych. Są często wyposażone w dodatkowe akcesoria, takie jak segregatory i etykiety.
- Regały półkowe mobilne – przesuwają się po prowadnicach, co umożliwia efektywne wykorzystanie przestrzeni.
Regały półkowe magazynowe do obsługi drobnych elementów
Dużym wyzwaniem w każdym magazynie jest utrzymanie porządku, ale mając do dyspozycji regały półkowe wyposażone w dodatkowe akcesoria, można przechowywać towary w sposób uporządkowany. Czytelny podział na sektory powoduje, że produkty z różnych działów nie mieszają się.
Ponadto istnieje możliwość zabudowy regałów, aby przybrały formę szaf z szufladami. Najczęściej jednak nie ma takiej konieczności. Składowanie odbywa się w wygodnych pojemnikach, które dodatkowo zabezpieczają towary przed czynnikami zewnętrznymi. Jeżeli na taką opcję się decydujesz, wprowadź system znakowania czytelny dla pracowników.
Zasady montażu regałów półkowych
Ze względu na prostą konstrukcję regałów półkowych opierającą się na metalowej ramie i przytwierdzonych półkach z możliwością regulacji wysokości, montaż przebiega szybko i sprawnie.
Oczywiście regały magazynowe półkowe występują również w bardziej skomplikowanych wariantach, szczególnie gdy mają obsługiwać duże ilości drobnych elementów. Najczęściej znajdują zastosowanie w hurtowni części samochodowych, hydraulicznych lub zajmujących się dodatkami krawieckimi.
Personalizacja regałów półkowych
Każdy regał półkowy można spersonalizować, dopasować do potrzeb branży, jak i klienta. Konstrukcje dostępne są w różnych szerokościach, wysokościach oraz głębokościach. Ponadto odległości pomiędzy półkami można regulować. Można zdecydować się na półki pełne lub siatkowe.
Istnieje możliwość złożenia zamówienia na w pełni spersonalizowany regał, który będzie miał zastosowane dedykowane wyposażenie. Taki projekt jest szczególnie przydatny w branży spożywczej, produkcyjnej oraz w handlu.
Jak regał półkowy magazynowy radzi sobie z wykorzystaniem powierzchni?
Półkowe regały magazynowe można piętrzyć na wysokość, co pozwala na maksymalne wykorzystanie tej powierzchni w magazynie. Można utworzyć wielopoziomową konstrukcję, dopasowane do potrzeb pod względem dużego obciążenia.
Systemy regałów półkowych są modułowe, a to daje ogrom możliwości pod względem konfiguracji. Można je łączyć, rozbudowywać w pionie i poziomie. Nie ma również żadnych problemów z ich montażem i demontażem, co pozwala na modyfikacje, w zależności od potrzeb. Konstrukcje zawsze są bezpieczne w użytkowaniu, ze względu na nieskomplikowaną budowę.
Szukasz niedrogiego rozwiązania do magazynu? Wybierz regały półkowe
Na regały półkowe pozwolić może sobie w zasadzie każda firma, która rozpoczyna działalność w zakresie magazynowania towarów. Można zdecydować się na standardowe konstrukcje do obsługi drobnych elementów. Istnieje możliwość zamówienia regału o dowolnej wysokości i ilości półek. Są najlepszym wyborem do małych magazynów, a ich modułowa konstrukcja umożliwia pełne dopasowanie do dostępnej przestrzeni.